Hızlı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir

Dünyada ciddi bir problem haline gelen obezite ve aşırı kilo “Hızlı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir” gibi soruları oldukça yaygınlaştırmıştır. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre son 40 yılda obez sayısı 6 kat artarak 105 milyondan 641 milyona çıkmıştır. Bunun çok daha fazla olduğunu söyleyen çalışmalar da mevcut. Ayrıca Türkiye de her 3 kişiden biri obez. Daha da önemli olan konu ise dünyada her yıl 2,6 milyon kişi obezite nedeniyle hayatını kaybediyor. Aşırı kilo veya obezite kalp hastalığı, diyabet, uyku apnesi, tansiyon, kanser gibi hastalıklara da yol açarak insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Peki son yıllarda obezite neden bu kadar arttı?

Obezite salgının birçok sebebi vardır. Bu salgının en büyük suçlularından biri işlenmiş karbonhidratlardır. Hazır paketli gıdaların tüketiminin artması, fastfood tüketimi ve hareketsiz yaşam obezitenin en önemli sebepleridir. Aynı zamanda sigara kullanımı, alkol tüketimi de obezitenin veya kilo alımının sebeplerindendir.

Herkesin merak ettiği “nasıl zayıflarım? En iyi zayıflama yöntemleri nelerdir? Sağlıklı Kilo vermenin yolları nelerdir? En iyi diyet programları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Bu soruların cevaplarını bulmak ve doğru tedavi uygulayabilmek için mutlaka obezite oranı, obezite sebebini bilmek çok önemlidir. Yani çözüm istiyorsak önce doğru tanı koymalıyız. Burada önemli olan birkaç parametre vardır. Mesela eşlik eden hastalıklar çok iyi bilinmelidir. Tiroid rahatsızlıkları, şeker hastalığı, insülin direnci, hareket kısıtlılığı oluşturabilecek olan rahatsızlıklar kilo kontrolünü çok olumsuz etkiler. Dolayısıyla bu tarz rahatsızlığı olan kişilerin öncelikle bu hastalıklarını tedavi ettirmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bu hastalıklara uygun olan zayıflama yöntemleri tercih edilmelidir. Hangi yöntemden maksimum fayda göreceğiniz daha çok vücut kitle endeksi diye isimlendirilen bir çeşit boy kilo oranı hesaplamasıyla elde edilen sonuca göre yönlendirilmelidir.

 

 

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Karbonhidratı azaltmak, daha fazla protein tüketmek, spor yapmak ve kaliteli uyku uyumak gibi bazı yöntemlerle hızlı ve kalıcı kilo kaybı sağlanabilir. Yaşamınızda kalıcı değişimler yapmak, daha sağlıklı beslenmek, daha fazla hareket etmek sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak ve kalıcı kilo kaybıyla sonuçlanacaktır. İşte hızlı, kalıcı ve sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacak bilim destekli bazı ipuçları.

  • Protein, yağ ve sebzeleri yeterli miktarda tüketin. Her öğünde çeşitli yiyecekler eklemeyi hedefleyin. Tabağınızı dengelemek için öğünlerinizde protein, yağ, sebze ve kompleks karbonhidratlar bulunmalıdır. Yeterli protein içeren diyetler, kendinizi tok ve tatmin olmuş hissetmenize yardımcı olarak isteklerinizi ve atıştırmalıklarınızı da azaltabilir.
  • Hareketinizi arttırın. Düzenli egzersiz yapmak da diyetle birlikte kilo vermenizi hızlandırır.
  • Lifli yiyecekler, sindirim sisteminde yavaşça hareket eder ve kilo kaybını desteklemek için daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca kan şekeri seviyelerini dengeler. Tahıl, meyve ve sebze gibi çok fazla lif içeren besin gruplarını diyet listenize ekleyin.
  • Bol miktarda su içmek kilo vermenizi hızlandırır. Ayrıca yağ yakımını artırarak da kalıcı kilo vermenizi sağlar.
  • Diyetinizi ve egzersiz rutininizi değiştirmenin yanı sıra, her gece yeterince uyumak kilo vermenize faydalı olabilir. Bir çalışmada, düzenli olarak 7 saatten az uyuyan kişilerin, daha fazla uyuyanlara göre daha yüksek vücut kitle indeksine sahip olma ve obeziteye yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu tespit etti. Ayrıca uyku yoksunluğu, açlığı ve iştahı kontrol eden hormon düzeylerini de değiştirebilir. Genel bir kural olarak, her gece en az 7 saat yüksek kaliteli uyku hedeflemeniz önerilir.

Fazla Kilolu veya Obezler İçin Zayıflama Tavsiyeleri

Fazla kilosu olmayan bireyler, günlük kalori alımını kısıtlayarak, bol su içip, spor yaparak hedef kilolarına ulaşabilirler. Ancak fazla kilolu veya obez bireyler için bu süreç daha zordur. Fazla kilolu veya obez bireyler için bazı zayıflama tavsiyeleri ve zayıflama yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Diyetinizden trans yağları çıkarın ve koroner kalp hastalığı vakalarıyla güçlü bir bağlantısı olan doymuş yağların alımını en aza indirin. Bunun yerine, doymamış yağ türleri olan tekli doymamış yağ asitlerini (MUFA) veya çoklu doymamış yağ asitlerini (PUFA) tüketebilirsiniz.

Hızlı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir

Düzenli egzersiz hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için önemlidir. Başarılı kilo kaybı için fiziksel aktivite sıklığının disiplinli bir şekilde arttırılması genellikle çok önemlidir. Günde bir saat tempolu yürüyüş gibi orta yoğunlukta aktivite idealdir. Günde bir saat mümkün değilse kişinin haftada en az 150 dakika hedeflemesi önerilmektedir.

Fast food, tatlılar, hamur işleri gibi yüksek kalorili gıdaları ve paketli gıdaları tüketmeyin. Aynı zamanda şekerli soda, kola, hazır meyve suları gibi içecekleri tüketmeyin. Bu içecekleri içerek bir günde yüzlerce kalori almak mümkündür. Bunlar “boş kaloriler” olarak bilinir çünkü herhangi bir besinsel fayda sağlamadan ekstra kalori alarak hızla kilo alımına sebep olurlar.

Herhangi bir yiyeceğin, hatta düşük kalorili sebzelerin bile çok fazla tüketilmesi kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle porsiyon kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

Cerrahi ve Cerrahi Olmayan Zayıflama Yöntemleri

Spor ve diyetle zayıflamayan bireyler için farklı zayıflama yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemler obezite cerrahisi, akupunktur, mide balonu veya mide botoksu gibi yöntemlerdir. Son yıllarda yaygınlaşan mide botoksu ve mide balonu da cerrahi olmayan zayıflama yöntemlerindendir. Mide balonu ve mide botoksu endoskopik yöntemle yapılır ve herhangi bir kesi yapılmaz (Bkz: Mide Botuksu Ve Mide Balonu Arasındaki Farklar Nelerdir?)

Cerrahi yöntemler günümüzde obezite cerrahisi olarak adlandırılan yöntemlerdir. Bu yöntemlerden en yaygın olanı tüp mide ameliyatı ve gastrik bypastır. Tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass gibi cerrahi yöntemler özellikle VKİ 40 ve üzerinde olanlar için tavsiye edilir.

Cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemleri arasında yaygın olarak kullanılan yöntem Mide Botoksu yöntemidir. Özellikle alanında uzman hekimler tarafından yapıldığında başarı kaçınılmazdır. Mide botoksu alanında, uzmanlaşmış ve çok sayıda başarılı işleme imza atmış Op. Dr. Ahmet Bekin ve ekibi ile sağlıklı kilo verebilirsiniz. İşlem sonrasında 6 aylık diyetisyen desteği ile hedeflediğiniz kilo ve görünüme kavuşabilirsiniz. Detaylı bilgi için sağ alt köşede bulunan Whatsapp ikonuna tıklayabilirsiniz.