Hızlı zayıflama yöntemleri nelerdir?

Dünyada ciddi bir problem haline gelen obezite ve aşırı kilo. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre son 40 yılda dünyadaki obez sayısı 6 kat artarak 105 milyondan 641 milyona çıkmış. Bunun çok daha fazla olduğunu söyleyen çalışmalar da var. Ayrıca Türkiye de her 3 kişiden biri obez. TUİK verilerine göre erkeklerde obezite görülme sıklığı %15,3 iken kadınlarda bu oran %24,6 olarak belirlenmiş. Daha önemli konu ise dünyada her yıl 2,6 milyon kişi obezite nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bunun en büyük sebepleri ise daha az hareket, daha kalorili gıdalar, sigara kullanımı gibi sebepler var.

Peki herkesin merak ettiği konular  nasıl zayıflarım?  zayıflama yöntemleri? kilo vermenin yolları? sağlıklı kilo verme? diyet programları? zayıflamak istiyorum? zayıflama diyeti? nasıl kilo verilir?

Bu yazıda bu soruların yanıtını arayacağız. Bu soruların cevaplarını bulmak ve doğru tedavi uygulayabilmek için mutlaka obezite oranı, obezite sebebini bilmek çok önemlidir. Yani çözüm istiyorsak önce doğru tanı koymalıyız. Burada önemli olan birkaç parametre vardır. Mesela eşlik eden hastalıklar çok iyi bilinmelidir. Tiroid rahatsızlıkları, şeker hastalığı, insülin direnci, hareket kısıtlılığı oluşturabilecek olan rahatsızlıklar kilo kontrolünü çok olumsuz etkiler. Dolayısıyla bu tarz rahatsızlığı olan kişilerin öncelikle bu hastalıklarını tedavi ettirmeleri gerekmektedir veya bu hastalıklara uygun olan zayıflama yöntemleri tercih edilmelidir. Hangi yöntemden maksimum fayda göreceğiniz daha çok vücut kitle endeksi diye isimlendirilen bir çeşit boy kilo oranı hesaplamasıyla elde edilen sonuca göre yönlendirilmelidir.

Zayıflama yöntemleri denilince akıla yüzlerce yöntem geliyor ama biz bunları cerrahi zayıflama yöntemleri ve cerrahi olmayan yöntemler olarak ayırabiliriz.

Cerrahi olmayan yöntemler aslında çoğu zaman herkesin tercih ettiği yöntemlerdir.  Bunlar diyet, spor ve akupunktur olarak özetleyebiliriz. Aslında diyet ve spor hayatımızda her zaman sağlıklı yaşam için olmalıdır. Çoğu zaman kilomuzu kontrol altında tutmak için ara ara diyet yapılır. Ama burada toplumun büyük çoğunluğu tarafından yapılan en büyük yanlış aç kalarak yapılan katı diyetler ve yapılan kontrolsüz sporlar nedeniyle sağlıklı yaşam denemesi yaparken daha sağlıksız bir sonuca ulaşılmasıdır. Bu yüzden bu konuda çok fazla yanlış sonuç vardır. Ama bu yanlışlar diyet yapmanın veya spor yapmanın yanlış olduğunu düşündürmesin. Sadece yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Cerrahi zayıflama yöntemleri temel olarak 3 eayrılır.

  • Tüp mide ameliyatı: Özellikle VKİ 40 ve üzerinde olanlar için maksimum fayda gösterir. Çünkü bu VKİ ‘ye sahip olan kişilerin cerrahi olmayan yöntemlerle zayıflama oranı %3 olarak bilinmektedir. Bu yöntemde ameliyatla midenin 4/5 i alınır. Mide küçültülerek hem fiziksel olarak hemde açlık hormonu salınımı azaltılarak hızlı zayıflama elde edildir.
  • Mide Balonu: Bu yöntem ameliyat değildir. Ama endoskopik olarak mide içine balon yerliştirildiği için cerrahi zayıflama yöntemleri arasında sayılır. Midenin içine yerleştirilen balon 6ay- 1 yıl boyunca mide içinde kalır. Daha sonra tekrar endoskopik olarak çıkartılır. Ortalama 20 kilo civarında kilo kaybı sağlar. İlk takıldığı günlerde bulantı, kusma yapabilir.
  • Mide Botoxu: Mide botoksu da aslında ameliyat değildir. Ama endoskopi ile mide içerisine botoks enjeksiyonu yapıldığı için cerrahi zayıflama yöntemleri arasında sayılır. Bu yöntemde mide içine yapılan botoks sayesinde midenin kasılması geciktirilir ve tokluk süresi uzatılır. Ayrıca yine mideden salınan açlık hormon seviyesi azalır ve tokluk hissi uzar. Bu sayede kişi 6 ayda 15-20 kilo verir.
Yorum Yazın