Mide botoksu ile Mide balonu arasındaki farklar nelerdir?

Mide botoksu ve Mide balonu iki yöntem de endoskopi ile yapılan işlemlerdir. Aslında cerrahi zayıflama yöntemleri arasında sayılıyor olmasına rağmen, ameliyat değildir. Zaten tercih edilme sebebi daha çok budur. İki yöntemin aslında birbirine benzer özellikleri vardır. İki yöntem de 6 ay etkilidir. Ortalama 6 ayda 15-20 kilo verdirmesi öngörülür. Hızlı kilo verme yöntemleri arasında sayılırlar. Temel mekanizmaları tokluk süresini uzatarak kişinin diyet yapmasını kolaylaştırır ve hızlı kilo vermeyi sağlar.Bu iki yöntemden ayrı ayrı sözedecek olursak;

Mide Botoksu: Hasta işlem günü hastaneye hiçbirşey yemeden ve içmeden gelir. Endoskopi ünitesinin hazırlık odasına alınır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra endoskopi ünitesine alınır. Hafif bir uyku hali yani sedasyon altında endoskopi yapılır. Mide içinde ciddi bir ülser veya gastrit yoksa işleme başlanır. Midenin yaklaşık 40 bölgesine botoks enjeksiyonu yapılır. Burada amaçlanan mide kaslarının kasılmasını azaltarak yenilen yemeklerin daha uzun süre mide içinde kalmasını sağlayıp, tokluk süresini uzatmak ve bu şekilde daha rahat diyet yapmayı sağlamaktır. Ayrıca midenin fundus dediğimiz bölgesine yapılan enjeksiyonlar sayesinde mideden salınan gherelin dediğimiz açlık hormonunun salınmasını engeler ve hormonal olarak da tokluk sağlar. Etkisi 6 ay sürer ve 6 ay aralıkla toplamda 3 defa yapılabilir. İşlem yapıldıktan 4 saat sonra kişi normal hayatına devam edebilir. İşlemden sonra mide bulantısı, karın ağrısı, şişkinlik gibi şikayetler olmaz.

Mide Balonu: Hasta işlem günü hastaneye hiçbirşey yemeden ve içmeden gelir. Endoskopi ünitesinin hazırlık odasına alınır. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra endoskopi ünitesine alınır. Hafif bir uyku hali yani sedasyon altında endoskopi yapılır. Mide içinde ciddi bir ülser veya gastrit yoksa işleme başlanır. Mide içine kişinin tolere edebileceğini düşündüğünüz şekilde 600cc veya 720cc sıvı veya hava ile şişirilen balon yerleştirilir. Bu balon mide içinde yer kaplayarak tokluk hissi oluşturur kişinin diyete uymasını ve hızlı kilo vermesini sağlar. Balonlar çeşitlerine göre hava veya su ile şişirilebilir. Biz genellikle su ile şişirileni tercih ederiz çünkü çok düşük ihtimal olan balonun mide içinde patlama durumu olduğunda balonun içini şişirdiğimiz mavi su idrar ve dışkıda görülür ve bizi uyarır. Böylece hemen endoskopi yapıp patlamış balonu çıkartırız. Mide balonu yapılan hastalarda 6 ayda 15-20 kilo kaybı öngörürüz. İşlemden 4 saat sonra kişi evine gidebilir. Ama bu işlemden sonra şişkinlik, bulantı ve kramp tarzında ağrılar yaklaşık 2 gün sürer. Çünkü mide içindeki balonu dışarı atmak ister ve buda hastaya ağrı, kramp ve bulantı hissi ile yansır. Ama 2 gün sonunda bu hisler tamamen geçer. Bu dönemde hastaya kramp ve bulantı önleyici ilaçlar verilir. 6 ay sonra tekrar endoskopi yapılarak balon çıkartılır. Gerekirse aynı anda tekrar balon takılabilir.

Sonuç olarak mide botoksu ve mide balonu iki yöntem de endoskopik yapılır. İki yöntemle de 6 aylık sürede 15-20 kilo kaybı öngörülür. Her iki yöntem de tokluk hissi oluşturarak diyet yapmayı kolaylaştırır ve sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Mide botoksunun avantajı mide balonunda olduğu gibi ikinci endoskopi yapıp balon çıkartmaya gerek olmaz. Tek endoskopi ile işlem yapılmış olur. Ayrıca mide içine herhangi bir balon koyulmadığı için bulantı, kramp, gaz sancısı gibi şikayetler olmaz. Kişi işlemden sonraki gün normal işine devam edebilir. Mide balonunun küçük de olsa patlama ihtimali vardır. Mide botoksunda böyle bir risk yoktur. Ayrıca mide botoksu mide balonuna göre çok daha ekonomik bir yöntemdir.

1 Comment
  • Saime Erbilol
    Posted 16 Nisan 2019 21:05 0Likes

    Mide botoks fiyatınızı rica ediyorum. Teşekkürler

Yorum Yazın