Mide botoksu kimlere uygulanır?

Eskiden zayıflama ile ilgili bir düşüncemiz olduğunda kimsenin aklına genel cerrahi gelmezdi. Herkes diyetisyen, akapunktur, spor, egzersiz ve hatta bazı zayıflama ilaçlarına başvururdu. Daha sonra özellikle morbid obez dediğimiz bu saydığımız hiçbir yöntemle zayıflayamayan vücut kitle endeksi 40’tan yüksek olan hastalarda zayıflamak için tüp mide ameliyatları uygulanmaya başlandı ve gerçekten çok başarılı sonuçlar alındı ve halada başarıyla uygulanmaya devam ediliyor. Fakat ameliyat olmak istemeyen veya ameliyat olmaktan korkan hastalar için ise mide balonu uygulanan bir yöntem olmaya başladı. Fakat bunda da işlem sonrasında yaklaşık 2 gün çok şiddetli ağrılar ve 6 ay sonra tekrar balonun çıkartılması gibi problemler mevcut. Ama yine bu yöntemde doğru hasta seçimi ile çok başarılı sonuçlar vermeye devam ediyor.

Bunların dışında artık gerçekten zayıflamayı çok kolay hale getiren ve uygulanması için çok aşırı kilolu olmaya bile gerek olmayan, 15dk gibi çok kısa sürede uygulanabilen, işlem sonrası hiçbir ağrı, kramp vs olmayan ve kişilerin  işlemden 4 saat sonra normal hayatına devam edebildiği mide botoksu uygulaması çok populer hale geldi ve başaılı olarak uygulanabiliyor.

Mide botoksu kısaca kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Hatta daha önce obezite cerrahisi olmuş ve yeniden kilo almış olanlarda çok fayda gösterir. Sadece midede ciddi gastrit veya ülser olanlar, endoskopi olmasına engel bir hastalığı olanlar dışında herkese uygulanır.

Yorum Yazın