Diyet Yapmadan Kilo Vermek

Çeşitli yöntemler kişinin diyet veya egzersiz yapmadan kilo vermesine yardımcı olabilir. Bunlar arasında daha fazla protein ve lif tüketmek, daha kaliteli uyku almak, şekerli içecekleri kesmek yer almaktadır. Protein sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçasıdır ve büyüme ve verimli metabolizma için gereklidir. Protein tokluk hissini arttırır ve açlığı geciktirir.

Çiğneme sindirim sürecini başlatır. Bazı  araştırmalar, yemekleri iyice çiğnemenin ve yemek süresini uzatmanın gıda alımını azalttığını saptamıştır. Yiyecekleri iyice çiğnemek, kişinin yediklerinin tadını çıkarmasına yardımcı olur ve aynı zamanda  yemek için yeterli zaman ayırmak  vücuda doyduğunu algılaması için zaman tanır. Bu yöntem sayesinde bireyler kalori alımını azaltarak kilo kaybedebilir.

Diyet yapmadan kilo kaybedebilmek için bir diğer önemli nokta ise, farkındalıkla yemedir. Farkındalıkla yemek yeme, yiyecek isteklerini azaltmaya ve porsiyon kontrolünü  sağlamaya yardımcı olabilir. Farkındalıklı yemek yemeyi uygulamak için kişinin televizyon, dizüstü bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı unsurlardan kaçınması gerekir. Bir masada yemek yemek en iyisidir, yemeğin tadının nasıl olduğuna konsantre olmalısınız ve bu sayede vücudun tok olduğuna dair işaretlerin farkında olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar uykunun ve stresin de  iştah ve kilo üzerinde güçlü etkileri  olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uyku eksikliği, iştahı düzenleyen hormonlar olan leptin ve ghrelini bozabilir. Stresli olduğunuzda kortizol yükselir. Bu hormonların dalgalanması açlığınızı ve iştahınızı artırabilir, bu da daha yüksek kalori alımına yol açabilir. Dahası, kronik uyku yoksunluğu ve stres, tip 2 diyabet ve obezite dahil çeşitli hastalıklara yakalanma riskinizi artırabilir. Bu nedenle diyet yapmadan kilo vermek isteyenler uyku kalitesine ve stresten uzak durmaya dikkat etmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle diyet yapmadan kilo kaybedebilirsiniz ancak diyet yapmadan kilo kaybetmek oldukça zordur. Doktor ve diyetisyen kontrolünde uygun diyet programıyla ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinerek daha kolay kilo kaybedebilirsiniz. Kilo kaybetmeniz için bir diğer zayıflama yöntemi ise mide botoksudur. Mide botoksu endoskopik yöntemle uygulanan ve mideye uygulanan botoks enjeksiyonları sayesinde iştahın azalmasını sağlayan bir zayıflama yöntemidir. Mide botoksu işlemi sonrası size uygun diyet programıyla ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinerek zorlanmadan kilo kaybedebilirsiniz ve kilonuzu koruyabilirsiniz. Mide botoksu sonrası iştahınız azalır ve küçük porsiyonlarla doyarsınız. Bu sayede kalori alımınızı azaltarak ,size uygun beslenme programıyla ,zorlanmadan ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Diyet yapmak her zaman zorlayıcıdır ama diyet yapmadan yeterli kilo kaybetmek oldukça zordur . Bu nedenle sürdürülebilir sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek ve size özel diyet programını uygulamak kilo kaybetmek için en iyi yöntemdir. Mide botoksu bu süreçte size yardım eder ve zorlanmadan kilo kaybetmenizi sağlar.