Mide Botoksu

Mide botoksu, zayıflama yöntemleri arasında en risksiz ve güvenilir yöntem olduğu için kilo vermek isteyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Botoks, estetik amaçlı sıklıkla kullanıldığı gibi zayıflama amaçlı da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu işlemin amacı tokluk hissi oluşturarak, acıkma hissini azaltıp iştah kontrolü sağlamaktır. Günümüzde obezitenin, obezite ameliyatlarıyla tedavisi mümkündür fakat mide botoksu bu ameliyatlara göre daha risksiz ve kolay bir yöntemdir. Botoks işlemiyle mide hareketleri geçici bir süre kısıtlanır.  Besinlerin mideden ince bağırsağa geçiş hızı yavaşlatılır. Böylelikle tokluk hissi sağlanır ve hastalar kolaylıkla kilo verebilirler.

Mide botoksu, obezitenin tedavisinde etkili olduğu gibi kilo kontrolü sağlamada da etkilidir. Kilo fazlası olmayan ve kilosunu korumak isteyen kişilere de bu işlem uygulanabilir. Botoksun etkisi 4-6 ay devam etmektedir. Bu işlem tekrarlanabilmektedir. Çok fazla kilolu bireyler için işlemin tekrarlanması tavsiye edilir. İlk seansta ideal kilosuna ulaşamayan bireyler tekrarlayan seanslarla ideal kilolarına rahatlıkla ulaşabilirler. Mide botoksunun ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hastalar, botoks sonrasında 1-2 saat içinde normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Vücut Kitle Endeksini Öğren

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu, midenin belirli bölgelerine endoskopik olarak Botulinum toksinin enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, endoskopik bir işlemdir ve sedasyonla birlikte yaklaşık 15 dakika sürer. Sedasyon, narkoz kadar derin olmayan, yani hastanın ne uykuda ne de uyanık olduğu hafif uykululuk durumudur. İşlem sırasında diğer botoks işlemlerinde olduğu gibi enjeksiyon yoluyla düz kaslar gevşetilir. Midenin belli noktalarına botoks enjekte edilir. Bu etki yaklaşık 15 gün içinde başlar ve 4-6 ay sürer. Mide, düz kaslarının gevşemesi ile mide boşalma süresi uzar ve böylelikle uzun süre tokluk hissi sağlanır. Ayrıca midenin üst kısmından salgılanan açlık hormonunu azaltmak için o bölgeye enjeksiyon yapılarak iştah azaltılır. Bu iki etki hastanın kilo kaybını sağlar.

Botoks işlemiyle kilo verme açısından çok başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Ancak her işlemde olduğu gibi bu işlemde de tecbüre önemlidir. Tecrübeli cerrahlar tarafından doğru şekilde, yeterli dozda uygulanan botoks ve sonrasında kişiye uygun diyet programı ve diyetisyen takibiyle çok etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Dr. Ahmet Bekin Kliniğinde botoks işlemleri tecrübeli ekiple güvenilir bir şekilde birçok hastaya uygulanmaktadır. İşlem sonrasında aynı gün hastalar günlük yaşamlarına devam etmektedir ve diyetisyen takibiyle hastalar hedef kilolarına kolaylıkla ulaşabilmektedir. Sonrasında 6 aylık diyetisyen takibiyle hastalar herhangi bir olumsuzluk yaşamadan kolaylıkla fazla kilolarından kurtulabilmektedirler.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır?

Mide botoksu endoskopik yöntemle uygulanmaktadır. Mideye botoks maddesi enjekte edilmektedir. İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Bu botoks cerrahi bir işlem değildir, bireylerin vücudunda herhangi bir kesi yapılmaz. İşlem sırasında genel anesteziye gerek yoktur. Hastalar sedasyonla uyutulmaktadır ve botoks midenin belli noktalarına ağız yoluyla endoskopla yapılmaktadır. Ağrısız bir işlemdir. İşlem, deneyimli cerrahlar tarafından uygulandığında son derecede risksiz bir işlemdir. Uygulama yöntemi oldukça güvenilirdir.

Mide Botoksu Öncesi Özel Bir Hazırlık Var mı?

Mide botoksu öncesinde hastanın belli bir saat aç kalması gerekmektedir. İşlemden önceki gün saat 19:00 itibariyle yemek yememeleri gerekir. Aynı zamanda hastalar gece 12’den sonra sıvı tüketmemelidir. Sabah aç karnına hastaların hastaneye gelmesi gerekmektedir. Hastanede kayıt işlemleri ve gerekli ön tahlilleri yapılır. Daha sonra hasta, endoskopi ünitesine alınır. Endoskopi ünitesinde hastaya verilen sakinleştiriciler ile hasta uyutulur. Böylelikle hasta hiçbir şey hissetmez ve ağrı çekmez. Bu işlemlerin hepsi yaklaşık 15 -20 dakika içinde tamamlanır ve hasta uyandırılarak dinlenme odasında kısa süre izlenir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

Mide botoksu; kilo verme zorluğu yaşayanlara, obezite ameliyatına girmek istemeyen ve çok fazla kilolu olan bireylere uygulanır. Sağlık problemleri veya genetik sebeplerle kilo kontrolü sağlayamayan bireylere veya fazla kilosu olmayan ancak kilosunu korumak isteyen bireylere uygulanmaktadır. 18-65 yaş arası bireylere uygulanabilmektedir. Hamilelik şüphesi olan, emziren ya da hamile kadınlara uygulanmamaktadır. Mide botoksu yaptıranların yorumları için buraya tıklayabilirsiniz.

Mide Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide botoksu uygulaması sonrasında hastalar günlük hayatlarına devam edebilirler. İlk 15 günde tokluk hissi ve iştah kaybı başlayacaktır. Nadiren bazı kişilerde ilk günlerde mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilir. Uygulamadan sonra ilk 4 saat hastaların yemek yememesi ve sıvı tüketmemesi gerekmektedir. Hastaların ilk 3 gün sıvı gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Botoks işlemi tek başına yeterli değildir. Bu uygulama sonrasında beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hastaların kendilerine önerilen diyet programına uyması çok önemlidir. Dr. Ahmet Bekin Kliniğinde işlem sonrasında hastalar 6 ay boyunca diyetisyen tarafından takip edilmektedir ve kendilerine en uygun diyet programlarıyla hedef kilolarına ulaşması hedeflenmektedir. En hızlı kilo verme süreci uygulamadan sonraki ilk ayda olacaktır. Botoksun etkisi 4-6 ay sürmektedir ve hastalar bu süreçte tokluk hissi ve iştah azalmasıyla kolaylıkla zayıflamaktadır. Bu uygulama ile kilo vermek çok kolay olsa da bu süreçte diyete uymayan veya yanlış diyet programı uygulayan hastaların çoğunun kilo vermesi mümkün değildir.  Bu nedenle diyetisyen gözetiminde bir diyet programı uygulanmalıdır.

Dr. Ahmet Bekin Kliniğinde kilo fazlası olan ve kilo vermek isteyen bireylere veya iştahını kontrol altına alarak kilosunu korumak isteyen bireylere mide botoksu işlemi uygulanmaktadır. Whatsapp Destek Hattından ulaşarak siz de mide botoksu tedavisi hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mide Botoksu Fiyatı Ne Kadar?

Mide botoksu fiyatları 15 Bin-25 Bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Mide Botoksu Kaç Kiloya Yapılır?

Mide botoksu kilo fazlası olan ve iştah kontrolü bozulmuş olup kilo alma endişesi olan herkese yapılabilir. İşlem için herhangi bir kilo sınırı yoktur. Hedef kilosuna ulaşmak isteyen herkes tarafından tercih edilebilir.

Mide Botoksu Etkisi Ne Zaman Başlar?

Mide botoksu etkisi 15 günde başlar. Bu süreçte diyetisyen tavsiyesine ne kadar uyarsanız o kadar hızlı sonuç alabilirsiniz.

Mide Botoksu Ne Kadar Sürer?

Mide botoksu işlemi yaklaşık olarak 20 dakika sürer. Aynı gün içerisinde gündelik hayatınıza dönebilirsiniz.

Mide Botoksu Kaç Kilo Verilir?

Mide botoksunda kilo fazlanıza göre verdiğiniz kilo değişmekle birlikte ortalama 6 ay içinde %20-25 kilo kaybı olur. Burada önemli olan nokta sizin de buna dahil olmanız gerekir. Diyetisyenin verdiği önerilere uymak ve sık sık egzersiz yapmak işlemin başarı oranını yükseltmektedir.

Mide Botoksu Sonrası Ağrı Olur Mu?

Mide botoksu sonrası ilk gün endoskopiye bağlı olarak minimal şekilde gaz sancısı olabilir ancak günlük hayatı etkilemez.

Mide Botoksu Sonrası Alkol

Mide botoksu sonrası alkol tüketimi en az 4 ay yasaktır.

Mide Botoksu Sonrası Mide Ağrısı Olur Mu?

Mide botoksu sonrası herhangi bir mide ağrısı olmaz.

Mide Botoksu Hangi Doktor Yapar?

İşlemi Endoskopi yapma konusunda deneyimli cerrahlar yapar.