Elips Yutulabilir Mide Balonu

Elips yutulabilir mide balonu diğer mide balonlarından farklı olarak uyutulmadan ve endoskopi işlemi gerektirmeden yapılır. Bu yönüyle avantajlı gibi dursa da olumsuzlukları da tabii ki vardır.

Normal mide balonu işleminde önce endoskopi ile girilir midenin genel durumu kontrol edilir. Herhangi bir gastrit, ülser, polip, kitle vs. var mı diye bakılır. Eğer bunlardan biri varsa işlem iptal edilir ve mide balonu hastaya takılmaz. Eğer her şey yolundaysa mide balonu takılır. 6 aylık ve 12 aylık seçenekleri vardır. 6 ay ve 12 aylık süre dolunca da tekrar endoskopi işlemi ile balon çıkarılır. Ancak elips yutulabilir mide balonunda endoskopi işlemi yapılmadan kapsül şeklinde hastaya bu balon yutturulur sonra görüntülenmesi için röntgen çekilir ve midede olduğu “tahmin edilerek” balon şişirilir.

Burada iki farklı problem vardır:

  • Eğer midede gastrit, ülser, polip, kitle vs. varsa bunu görmeden balon işlemini normalde yapmamak gerekirken balon yerleşmiş ve şişirilmiş olur.
  • Röntgen görüntüsü tahmini bir görüntüdür. Gözümüzle midede olduğunu görmek gibi tabii ki değildir. Eğer röntgen görüntüsü yanıltırsa ki yanıltabilir, yemek borusunda olan balonu midede zannedip şişirmek yemek borusunun parçalanmasına sebep olur. Bu durumda da ciddi hayati risk söz konusudur.

Elips yutulabilir mide balonu bu riskleri bir kenara bırakıp takıldıktan sonra evet belli bir süre iştahı keser midede zaten balon olduğu için az yemenizi sağlar ve buna bağlı olarak kilo verirsiniz. Ancak normal mide balonu ve elips yutulabilir mide balonunda ki diğer konu ise bu süreç içinde midede ki balon mideyi daha çok genişletir. Normal mide balonunu çıkardıktan sonra elips yutulabilir mide balonu kendi kendine barsaklardan atıldıktan sonra mide küçülmediği için bu süreç içinde verilen kiloyu geri almak maalesef ki çok hızlı ve kolay olur.