Kalıcı Zayıflama Yöntemleri

Kalıcı kilo vermek için sağlıklı beslenmek ve kalori alımını kısıtlamak gereklidir. Besin alımının farkında olmak sadece kilo verme döneminde değil, kiloyu korumanın da anahtarıdır. Yüksek miktarda lif içeren, daha az miktarda yüksek yağlı ve şekerli gıdalardan oluşan sağlıklı bir beslenmenin sürdürülmesi kalıcı kilo kaybına yardımcı olabilir.  Ayrıca sağlıklı beslenme, kalp hastalığı, felç, yüksek tansiyon, diyabet, kanser, safra kesesi hastalığı, safra taşı, osteoartrit, gut veya uyku apnesi gibi obeziteyle ilişkili bir dizi tıbbi durumun önlenmesine yardımcı olabilir.

Kalıcı kilo vermeye yönelik davranış değişiklikleri hem diyet hem de egzersizi içerir ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmaya devam etmek de kalıcı kilo kaybının sağlanmasında önemlidir. 19 ila 64 yaş arasındaki yetişkinlerin haftada en az 150 dakika, orta düzeyde aerobik egzersizi yapmaları önerilmektedir. Farklı günlere veya aktivitelere bölünebilir ancak önemli olan her hafta düzenli fiziksel aktivite yapmaktır. Egzersiz sadece kilo kaybının korunmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kronik rahatsızlıkların gelişme riskini de azaltır.

Diyet ve sporun fayda etmediği fazla kilolu veya obez bireylerde kalıcı kilo kaybını sağlayan bir diğer yöntem ise obezite ameliyatlarıdır. Sleevr gastroktemi, gastrik bypass başta olmak üzere çeşitli obezite ameliyatları mevcuttur. Bu ameliyatların amacı hastanın midesine yapılan cerrahi müdahalerle iştahın azalmasını sağlamak ve kalıcı kilo kaybını sağlamaktır. Ancak bu ameliyatlar herkes için uygun değildir. Aynı zamanda bu ameliyatlar oldukça risklidir.

Kalıcı kilo vermeyi sağlayan bir diğer yöntem ise mide botoksudur. Mide botoksu ameliyatsız bir yöntemdir, herhangi bir kesi yapılmaz. Mide botoksu endoskopik yöntemle yapılır ve midenin belli noktalarına botoks enjeksiyonu yapılır. Bu sayede iştah azalır ve hasta kalıcı kilo kaybeder. Mide botoksunun etkisi 4-6 aydır. Mide botoksu doğru şekilde deneyimli cerrahlar tarafında son derece risksiz ve güvenilir bir yöntemdir. Mide botoksu sonrası hastaların iştahı azalır ve uzun süre tok hissederler. Diyetisyen kontrolünde uygun diyet programına uyan bireyler mide botoksuyla ideal kilolarına rahatlıkla ulaşabilirler.