Mide Balonu Kaç Kiloda Takılır

Mide balonu ameliyatsız kilo verme yöntemlerinden biridir. Mide içerisine sıvı ya da hava ile şişirilen bir balon yerleştirilir ve tedavi süresince balon midenizde kalır. Mide balonu midede yer kaplayarak tokluk hissi vererek daha az yemenizi ve geç acıkmanızı sağlar. Böylelikle kilo kaybı sağlanır.

Mide balonu türüne göre 4-6 ya da 12 ay kadar midede kalır. Mide balonu işlemi 18-65 yaş arasındaki hastalara uygulanabilmektedir. Mide balonu ile ortalama 15-20 kg kaybedilebilmektedir. Mide balonu tedavisi sonunda hastalar başlangıçtaki kilolarının yaklaşık %15-20’sini kaybedebilirler.

Mide balonu yerleştirme öncesinde midenin içi endoskopi ile incelenir ve mide rahatsızlığı olup olmadığına bakılır. Eğer gastrit ve reflü varsa ve bu hastalık mide balonu takılmasına engel olacak seviyedeyse mide balonu takılması ertelenir. Gastrit veya reflü tedavisinden sonra mide balonu takılır.

Tüp mide ameliyatı geçiren kişilere mide balonu takılamaz. Mide balonu hamilelere, kanser tedavisi görenlere ya da yakın zamanda kanser tedavisi görmüş kişilere uygulanmaz. Ortalama 15-20 dakika süren bir işlemdir. Balonun türüne göre mideye yerleştirilip endoskopili veya endoskopisiz (su ile yutularak) şişirilir. Mide balonu sonrası bulantı, kramp, spazm gibi şikâyetler bir haftaya kadar sürebilir ancak hastaların büyük çoğunluğunda 1 ila 3 gün içerisinde geçer.

Şikayetlerin geçmemesi durumunda balonun çıkarılması gerekebilir. Mide balonu diyet yapmanızı kolaylaştıran ve diyetisyen kontrolünde kilo vermenizi sağlayan bir tedavidir. Mide balonu tedavisi vücut kitle indeksi 27-40 arasında olan ve diyet yapmakta zorluk çeken kişiler için idealdir. Kilo fazlası olmayan ancak iştah kontrolü sağlamayı hedefleyen bireylere mide balonu önerilmez. Mide balonu mide asidine dayanıklı olmasına rağmen küçük de olsa yırtılma ihtimali vardır. Bu durumda balon midenizden çıkarılır.