Mide balonu kimlere takılır

Mide balonu ameliyatsız bir zayıflama yöntemidir ve balonun tipine göre 6-12 ay midede kalabilir. Sonrasında mideden çıkarılır. Mide balonu kimlere takılır? Mide balonu aşağıdaki durumlara uygun bireylere takılabilir:

  • Vücut kitle indeksiniz (BMI) 25 ila 40 arası olan bireylere
  • Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya, düzenli tıbbi takip almaya hazır hisseden bireylere
  • Spor ve diyetle kilo veremeyen bireylere
  • Yüksek vücut kitle indeksine(BMI) sahip ancak obezite ameliyatına girmek istemeyen bireylere

Son yıllarda oldukça yaygın uygulanan bir yöntem olan mide balonu, kısa süreli, ameliyatsız bir zayıflama yöntemidir. Küçük miktarlardaki yiyeceklerden sonra kendinizi daha çabuk tok hissetmeniz için midenizi kısmen doldurmak üzere geçici olarak yumuşak silikon bir balon yerleştirilir. Mide balonu sonrası iştahınız azalır ve bu yöntem porsiyon boyutlarınızı kontrol etmenizi sağlar ve kilo vermenize yardımcı olur.

Vücudunuzun ihtiyacı olandan daha az kalori aldığınızda kilo verirsiniz. Ancak mide balonu sonrası  yüksek kalorili  yiyecekler, tatlılar yerseniz veya yüksek kalorili içecekler içerseniz bu işlemin faydası olmaz ve kilo kaybedemezsiniz. Mide balonu çıkarıldığında, yeni öğrendiğiniz yaşam tarzınıza ve yeme düzeninize devam etmeniz gerekmektedir. Hem balon takılıyken hem de çıkarıldıktan sonra yaşam tarzınızı değiştirmelisiniz ve sağlıklı ve kontrollü beslenmelisiniz. Kilo kaybı aynı zamanda tip 2 diyabet gibi obeziteye bağlı sağlık sorunlarının da düzelmesini sağlar.