mide botoksu sonrası beslenme

Mide botoksu sonrası beslenme oldukça önemlidir. İşlem sonrası mide hassasiyeti ve sindirim sisteminin hassaslığı göz önüne alınmalıdır. Hafif, sindirimi kolay ve besleyici yiyecekler tüketilmelidir. Bol miktarda su içmek de sindirimi destekler ve iyileşme sürecini hızlandırır. Doktor ve diyetisyen önerilerine uygun olarak, beslenme düzeni düzenli aralıklarla ve dengeli olarak sürdürülmelidir. Bu şekilde, mide botoksu sonrası iyileşme süreci daha etkili olacaktır.

Mide botoksu işlemi sonrasında nasıl bir diyet uygulanması gerektiği hastalar tarafından oldukça sık sorulan ve merak edilen bir konudur. Diyet konusunda görüşümüzü belirtmeden önce mide botoksunun kilo vermede nasıl etkili olduğundan bahsedeceğiz. Mide botoksunun etkilerinden birisi, mideye uygulanan botoks enjeksiyonları midenin hareketlerini azaltarak midedeki besinlerin ince bağırsağa geçişini yavaşlatır. Böylece daha uzun süre tokluk hissedilir. Bir diğer etki, midenin fundus adı verilen bölgesine botoks uygulandığında fundus tarafından salgılanan açlık hormonu ghrelinin etkisi azalır. Böylece açlık hissini ciddi şekilde azalır ve hastalar zorlanmadan kilo kaybetmeye başlar. Mide botoksunun bu etkileri sayesinde kolaylıkla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz ancak mide botoksu sonrası beslenme ve diyetisyen takibi çok önemlidir. Yanlış uygulanan diyetler veya diyete uymamak kilo vermeyi engeller.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme ve Diyetisyen Desteği

Mide botoksunun etkisiyle iştah azalır ve kalori alımı kısıtlanır böylelikle hasta kolaylıkla kilo kaybeder. Ancak önemli olan nokta mide botoksu sonrası nasıl beslendiğinizdir. Çünkü hasta sağlıksız beslenirse veya küçük porsiyonlarda yemek yese de yüksek kalorili yemekleri tercih ederse kilo veremez. Bu nedenle mide botoksu sonrası diyetisyen desteği çok önemlidir. Kliniğimizde mide botoksu sonrası 6 ay boyunca diyetisyen desteği verilmektedir ve hastalar bu sürede ideal kilolarına rahatlıkla ulaşabilmektedir.

  • 6 ay boyunca süren diyetisyen destek programı sunarız.
  • Bu sayede hastalarla sürekli iletişim halinde olunur.
  • Kilo verme hızını artar
  • Hastaların kilo vermelerini düzenli olarak takip ederiz
  • Gerektiğinde müdahalelerde bulunarak süreci yönlendiririz.
  • Sağlıklı kilo verme yolculuğunda güvenilir bir rehberlik sunarız.

Mide Botoksu Diyeti Nasıl Yapılır? Mide Botoksu Diyet Listesi

Mide botoksu sonrası beslenme ya da diyet listesi önermiyoruz çünkü diyet listelerinin içerikleri, saatleri her hastaya uygun olmayabiliyor. Bu nedenlerle diyet listeleri sürdürülebilir olmamaktadır. Mide botoksu sonrası hastalarımızı nasıl beslenmesi gerektiğine dair bir program gönderiyoruz. Bu programda yiyebileceği yemekleri ve yiyemeyeceği yemekleri belirtip hastalarımıza porsiyon kontrolü yapmayı öneriyoruz. Küçük porsiyonlarda ve doğru içeriklerle beslenerek hastalar ideal kiloya rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu süreçte porsiyon kontrolü ve içeriklerle ilgili takip diyetisyen tarafından yapılmaktadır. Kliniğimizde hastalara 6 ay boyunca diyetisyen desteği sağlanmaktadır.

Mide botoksu sonrası ilk 3 gün sıvı beslenilmelidir. Sıvı Diyet Dönemi mide botoksu sonrası 3 gündür. Hastalar bu süreçte sıvı ağırlıklı ve düşük kalorili beslenmektedir. Mide botoksunda botoks maddesi midenin yüzeyine 40 defa enjekte edilerek uygulanır, yani midenin mukoza denilen yüzeyine 40 defa enjeksiyon yapıyoruz. Bu 40 minik enjeksiyon noktasının iyileşmesine zaman tanımak için 3 gün sıvı diyeti uygulamak gereklidir.

Aynı zamanda, bu sıvı diyet döneminde önerilen besinler düşük kalorili olduğu için hasta ilk 3 gün içerisinde kilo verdiğini görecek ve düşük kalorili diyet bilinci gelişecektir ve mide botoksunun etkili olduğu dönemde (4-6 ay arası) hastaya iyi bir motivasyon kaynağı olacaktır. İlk 3 günlük sıvı döneminden sonra katı gıdalar tüketilmeye başlanır. Mide botoksu sonrası protein ve sebze ağırlıklı beslenme önerilmektedir Ayrıntılı bilgi ve ön görüşme için sağ alt kısımda bulunan Whatsapp ikonuna tıklayabilirsiniz.