Mide botoksu işlemi, kilo kontrolü amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlem öncesinde, hastanın genel sağlık durumu ve kilo hedefleri değerlendirilir. Vücut kitle endeksi hesaplanarak, verilecek olan kilo hedefi belirlenir ve işlem öncesi hazırlıklar planlanır.

İşlem günü öncesinde, hastanın gece 12’den sonra hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir. Sabahın erken saatlerinde, hastanın aç ve susuz bir şekilde hastaneye gelmesi beklenir. Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, hastanın mide botoksu işlemi için endoskopi ünitesine alınır.

Hastaya, anestezi teknisyeni ve hemşire tarafından özel kıyafetleri giydirilir ve damar yolu açılır. Ardından, doktor ve anestezi uzmanının eşliğinde mide botoksu işlemi için özel olarak hazırlanan endoskopi odasına alınır. Anestezi uzmanı tarafından hastaya ilaç verildikten sonra, hasta sedasyon (derin uyku) haline geçer ve bu süre zarfında burundan oksijen desteği sağlanır. Bu aşamadan sonra hasta işlemin geri kalanını hatırlamaz.

Cerrah tarafından gerçekleştirilen endoskopi ile mide içerisine girilir ve midede ciddi ülser veya gastrit olmadığı kontrol edildikten sonra botoks uygulamasına başlanır. Midenin yaklaşık 40 farklı bölgesine botoks enjekte edilir. İşlem sırasında olası komplikasyonları önlemek adına kontrol işlemleri yapılır ve işlem tamamlanır.

Hasta, anestezi uzmanı tarafından uyandırıldıktan sonra uyanma odasına alınır. Burada yaklaşık bir saat boyunca hastanın tamamen uyanması beklenir ve ardından damar yolunun çıkarılmasıyla hasta taburcu edilir. Bu dönemde, hastanın dikkat gerektiren işlemlerden kaçınması, özellikle araç kullanma ve kesici aletlerle uğraşma gibi faaliyetlerden uzak durması önerilir. İşlemden sonraki süreçte ise hasta, normal günlük aktivitelerine dönebilir ve kilo kaybına başlayabilir. Op. Dr. Ahmet Bekin kliniğinde mide botoksu tedavisi profesyonel yöntemlerle yapılmaktadır. Gerek işlem öncesi gerekse de işlemden sonra sürekli iletişim halinde olunup hastanın hedeflenen kiloya ulaşılması sağlanır. Daha fazla bilgiye ulaşmak için iletişime geçebilirsiniz.