Sağlıklı Kilo Vermenin Etkili 6 Yolu

Kilo vermenin ve kilonuzu korumanın yolu, beslenme alışkanlıklarını uzun vadede değiştirmektir. Kilonuzu korumak aslında bir dengeleme eylemidir. İdeal kilonuzu korumak için gerekli kural çok basittir: Aldığımız kalori ve yaktığımız kalori dengeli olmalıdır. Kilo kaybı için gerekli kural ise; yiyeceklerden alınandan kalorinin vücudumuzun harcadığı kaloriden az olması kısaca kalori kısıtlamasıdır. Yiyecek ve içeceklerden kalorileri kısıtlamak ve daha hareketli yaşayarak daha fazla kalori yakmak kilo vermenin yollarıdır. Kural matematik hesabı olarak görünse de sadece kilo vermek değil, önemli olan nokta sağlıklı kilo vermektir. Kilo vermek için sağlığınızdan olmayın. Bu yazımızda sağlıklı kilo verme ile ilgili ipuçları paylaşacağız. Nasıl sağlıklı kilo verebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamına göz atın.

1.      Kalori Dengesine Dikkat Edin

Kilo verebilmek için, yağ yakımının başlaması için besinlerden aldığımız enerjinin, vücudumuzun yaktığı enerjiden az olması gerekmektedir. Kalori kısıtlaması olmadan zayıflamak mümkün değildir, ancak şunu da unutmayın sadece kalori hesabı değil sağlıklı ve dengeli beslenmek de sağlıklı kilo verebilmek için önemlidir.

2.      Kilo Vermek İçin Yeterli Miktarda Su İçin

Gün içinde en az 2.5-3 litre su içmek çok önemlidir. Su içmek bazal metabolizma hızını arttırarak vücudumuzun daha fazla kalori yakmasını sağlar ve böylelikle yağ yakımı hızlanır. Aynı zamanda yetersiz su içmek kendinizi aç hissetmenize sebep olabilir. Sağlıklı kilo verebilmek için su içmeyi ihmal etmeyin. Açlık hissettiğinizde bir şeyler atıştırmak yerine 1 bardak su içmeyi deneyin.

3.      Güçlü Bir Kahvaltı Yapın

Her sabah düzenli kahvaltı yapmak gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlayabilir. Özellikle kahvaltıda yumurta, peynir gibi protein içerikli besinleri tercih etmek uzun süre tok kalmanızı sağlar.

4.      Dikkatli ve Yavaş Yemek Yiyin

Birçoğumuz hareket halindeyken yemek yeriz ve oturup yemeğimizin tadını çıkarmak için zaman ayırmayız. Araştırmalar, yavaş yemenin, yiyecek tüketiminin azalmasına ve tokluk ve tatmin duygusunun artmasına yol açabileceğini gösteriyor. Dahası, her lokmayı sıvı hale gelinceye kadar çiğnemek, sindirim sisteminize önemli faydalar sağlayacaktır ve kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yoğun iş hayatına sahip olsanız da yemek yemek için kendinize vakit ayırın.

5.      Sağlıklı Yağları Tercih Edin

Zeytinyağı, avokado, fındık yağı gibi bitkisel yağları günlük beslenme rutininize ekleyin. Sağlıklı yağları tüketmek kalp sağlığınızı koruyacaktır. Hayvansal kaynaklı yağların tüketimini azaltın. Ancak şunu unutmayın, sağlıklı yağlar da fazla tüketirsek kilo alımına sebep olur. Bu nedenle gereğinden fazla tüketmeyin.

6.      Mide Botoksu ile Sağlıklı Kilo verin

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen mide botoksu ile de sağlıklı zayıflamak mümkün. Diyet ve sporla kilo veremeyen bireyler cerrahi veya cerrahi olmayan zayıflama yöntemlerine başvurmaktadır. Cerrahi yöntemler tüp mide ameliyatı, gastrik bypass gibi ameliyatla zayıflama yöntemleridir. Cerrahi olmayan ameliyatsız zayıflama yöntemleri ise mide balonu ve mide botoksudur. Bu yöntemler arasında en risksiz olan yöntem ise mide botoksudur. Mide botoksu endoskopik yöntemle yapılan bir işlemdir ve yaklaşık 15-20 dakika sürer. Midenin belli noktalarına botoks enjekte edilir ve böylelikle iştah kontrolü sağlanır. Mide botoksunun etkisi yaklaşık 4-6 ay sürer ve hastalar bu sürede ideal kilolarına rahatlıkla ulaşabilir. Mide botoksu hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.