Mide Balonu Nedir

Mide balonu işlemi oldukça güvenlidir ancak her işlemde olduğu gibi komplikasyon yaşanma ihtimali vardır. Risk ne kadar küçük olursa olsun bu riskleri bilmenizde fayda var. Mide balonun patlarsa ne olacağı en çok merak edilen konulardandır. Bu yazımızda “mide balonu patlar mı, mide balonu patlarsa ne olur” gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Yumuşak ve esnek malzemelerden yapılan mide balonları, mideye geçici olarak yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Midede yer kaplayarak tokluk hissi yaratarak bireylerin gıda alımını azaltmalarına ve kilo kaybına yardımcı olur. Mide balonları ameliyata göre daha az invaziv bir alternatif sunsa da, patlama riski konusundaki endişeler vardır. Mide balonu asla düşündüğünüz şekilde patlamaz, mide balonu delinebilir. Mide balonun patlaması yani mide balonun delinmesi, aşırı basınç, aşırı şişirme veya balon malzemesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir.

Nadir de olsa mide balonunun patlaması hastanın sağlığı açısından ciddi risk oluşturur ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Mide balonunun patlaması durumunda bağırsak tıkanması ve delinmesi en önemli endişelerdir. Şiddetli karın ağrısı, kusma veya yutkunma güçlüğü gibi belirtiler balonun patlamasını işaret edebileceğinden asla göz ardı edilmemelidir. Bu belirtiler olduğunda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Diğer potansiyel riskler arasında alerjik reaksiyonlar, asit reflü ve aspirasyon pnömonisi yer alır, ancak bunlar daha az yaygındır.

Peki, mide balonu patlaması veya delinmesi belirtisi nedir? Mide balonu yerleştirilirken içerisine serum fizyolojik denilen metilen mavisi renk bir sıvı ile doldurulur. Balon patladığında idrar renginiz mavi olur. Bu durumda doktorunuz endoskopi ile balonun durumuna bakar.  Gerekliyse mide balonu mideden çıkarılır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Mide Balonu Zararları, Mide Botoksu Zararları