mide balonu zararları

Mide balonu salin solisyonu içeren silikon bir balonun yerleşmesini içeren ameliyatsız tedavi yöntemidir. Bu şekilde mideye besin alımı kısıtlanır ve hastalar tok hisseder. Mide balonu endoskopik yöntemle uygulanan ameliyatsız zayıflama yöntemidir. Her ne kadar ameliyatsız yöntem olsa da, mide balonunun bazı zararları vardır. Mide balonunun en yaygın yan etkileri ve zararları şunlardır:

  • Gastrointestinal semptomlar: Semptomlar genellikle sadece bir hafta kadar sürer, ancak bazen daha uzun sürer. Bu semptomlar: karın ağrısı, mide bulantısı, hazımsızlık, asit reflü ve kabızlıktır.
  • Kalıcı gastrointestinal semptomlar: İnsanların %3’ünden azında ilk haftadan sonra devam eden ve ilaç tedavisiyle geçmeyen kalıcı semptomlar vardır. Bu kişilerin sorununu araştırmak ve balonu ayarlamak veya çıkarmak için tekrar endoskopiye ihtiyaçları olacaktır.
  • Hiperenflasyon: İnsanların %2’sinden biraz fazlası hiperenflasyon yaşamaktadır. Hiperenflasyon sırasında balon, ilk şişirmeden bir süre sonra arızalanır ve kendi kendine aşırı dolar. Bu, kalıcı gastrointestinal semptomlara neden olabilir ve bu da balonun erken çıkarılmasına yol açabilir.
  • Deflasyon: Balon patlarsa veya sönerse midenizden bağırsaklarınıza doğru hareket edebilir. Bunun riski %1,5 civarındadır. Balonun orada sıkışıp bağırsak tıkanıklığına neden olma riski vardır. Bu durumlarda acil müdahale gerekir.
  • Akut pankreatit: Mide balonundan kaynaklanan pankreatit vakalarına rastlanılmıştır. Midenizin içindeki balondan gelen basıncın, arkasındaki pankreasınıza etki ederek iltihaba neden olabileceğini düşünülmektedir. Akut pankreatit sıklıkla ağrılıdır ve ciddi ciddi olabilir.
  • Ülser: Mide içi balonlar yumuşak silikondan yapılmıştır, pürüzsüz ve midenizin şekline göre yuvarlaktır. Bu, balonun mide astarınızı tahriş etmesini önlemek içindir. Bazı kişilerde balonun yerleştirilmesi veya çıkarılması sırasında yaralanma nedeniyle yemek borusunda ülser de oluşabilir. Ülserin en ciddi riski, eğer iyileşmezse, sonunda mide-bağırsak sisteminizi aşındırarak bir delik bırakmasıdır. Bu, yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona yol açabilir.

Mide Balonu Ölüm Riski Var Mıdır?

Mide balonlarından endoskopi ile yerleştirilen mide balonlarının içi mavi renkli tuzlu bir sıvı ile doldurularak çok düşük bir ihtimal de olsa sızıntıların anında tespit edilmesi sağlanır. Sızıntı durumunda bu sıvı sindirim sistemine karışarak idrar ve dışkıda gözlenir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza danışınız. Çünkü sızan balon normal gıda gibi bağırsaklardan geçmesine neden olur ve bağırsaklarda tıkanmaya neden olabilir. Ancak yutulabilir mide balonu söndürülürse zaten bağırsaklardan atıldığı için bu durum söz konusu değildir. Peki, mide balonunda ölüm riski var mıdır? Evet, mide balonu sonrası düşük de olsa ölüm riski vardır. FDA, 2016’dan bu yana,  mide balonlarına bağlı 18 ölümün olduğunu açıkladı. Ölümler dünya çapında meydana geldi. ABD’de mide balonu takılan 7 kişi hayatını kaybetti.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Mide Botuksu ve Mide Balonu Farkları