Mide botuksu ve mide balonu arasındaki farklar son derece belirgindir. Mide botoksu, mide balonu ve yutulabilir mide balonu kilo kontrolü amacıyla kullanılan farklı yöntemlerdir. Bu yöntemler arasındaki temel farklar, özellikle yan etkiler konusunda önemli ayrılıklar içermektedir. Mide botoksu, minimal riskleri ve hızlı iyileşme süreci ile öne çıkar, bu nedenle birçok kişi için tercih edilen bir seçenek olabilir.

Mide botoksu, endoskopik bir yöntem olup, gastrik botulinum toksini enjeksiyonunu içerir. Bu işlem sırasında ağızdan mideye bir endoskop ile girilir ve botulinum toksini mide kaslarına enjekte edilir. Bu sayede mide kasları gevşer ve tokluk hissi artar. Mide botoksu uygulanan kişiler genellikle kısa süreli ve hafif bulantı yaşayabilir, ancak bu yan etkiler geçici olup, genellikle hafiftir.

Öte yandan, mide balonu endoskopik bir işlemle uygulanan bir yöntemdir. Balonun mide içine yerleştirilmesi sırasında potansiyel riskler ve yan etkiler daha belirgin hale gelir. Bu tedavi yöntemi sonrasında ortaya çıkan rahatsızlıklar arasında kusma, bulantı, karın ağrısı ve kramp gibi ciddi yan etkiler bulunabilir. Mide balonu, mide içinde uzun süre kaldığından dolayı ülserlere yol açabilir ve patlama riski taşıyabilir. Ayrıca, mide balonu çıkarıldıktan sonra, mide büyümesine neden olarak iştah artışına ve kilo alma riskine yol açabilir.

Yutulabilir mide balonu ise daha büyük riskleri içerir. Ucunda bir hortum olan kapsül yutulur. Röntgen yardımıyla kapsülün mideye ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir, ancak bu yöntem tam olarak güvenilir değildir. Hortum vasıtasıyla kapsül şişirildiğinde, yanlış konumlandırma durumunda ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu yöntem, röntgen sonuçlarına dayanarak yapıldığı için, balonun yerleştirildiği yer hakkında kesin bir bilgi sağlamak zordur. Sadece röntgen sonucuna bakılarak böylesi bir işlem yapmak hayati riskler taşır. Balon biraz ilerdeyse 12 parmak bağırsağında ya da biraz geride durup yemek borusunda olabilir.

Mide botoksu, daha az risk içeren ve daha hızlı iyileşme sağlayan bir kilo kontrol yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Mide balonu uygulamalarının beraberinde getirdiği potansiyel riskleri göz önüne alarak, bireyler mide botoksunu düşünerek daha güvenli ve etkili bir seçeneğe yönelebilirler. Op. Dr. Ahmet Bekin ve ekibi sayesinde var olan riskler en aza indirilir. Detaylı bilgi almak için Whatsapp Destek Hattından hasta danışmanı ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.”